W ostatnim czasie Rada Unii Europejskiej opublikowała nową listę rajów podatkowych. Po raz pierwszy na wykazie znalazła się Dominikana. Jest to kraj bardzo przyjazny dla inwestorów i to nie tylko miejscowych. Zagraniczni przedsiębiorcy mają równie korzystne prawo co i mieszkańcy. Między innymi to właśnie w Republice Dominikany znajduje się 8% bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) z całego świata. Nie bez przyczyny inwestują tutaj największe gospodarki tamtego regionu, ale nie tylko. Poza Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem, na liście znalazła się również Hiszpania.
Jak wygląda to w liczbach? W 2019 roku Dominikana była pierwszym wyborem na Karaibach i drugim w Ameryce Centralnej pod względem zagranicznych inwestycji. W ciągu 10 lat (do 2019 roku), z BIZ, wpłynęło tutaj ponad 25,372 miliardów $, co daje średnią ponad 2,5 miliarda rocznie. Pomimo pandemii, BIZ w 2020 roku (od stycznia do września) wyniosły 2066.4 miliarda $! Pierwszym sektorem o największej liczbie inwestycji (pod względem zainwestowanych pieniędzy) była turystyka (31,4%), a drugim właśnie nieruchomości (16,2%). Na trzecim miejscu znalazła się telekomunikacja, osiągając 9%.
Skupmy się jednak na nieruchomościach. Dlaczego to właśnie tutaj obcokrajowcy decydują się zakupić apartament? Przede wszystkim wynika to z bardzo korzystnego prawa. W wielu inwestycjach, przedsiębiorcy, ale i osoby prywatne mogą skorzystać z prawa CONFOTUR. Jest to między innymi zwolnienie z podatku transferowego od nieruchomości wynoszącego 3% kwoty wartości nieruchomości oraz zwolnienie z podatku od nieruchomości, który wynosi 1% wartości nieruchomości rocznie. Na decyzję o zainwestowanie swoich pieniędzy w Dominikanie skłania fakt, iż stopy zwrotu z apartamentu mogą sięgać nawet 12% przy dobrym zarządzaniu. W 2019 roku samo lotnisko w Punta Cana przyjęło ponad 5 milionów turystów! Kolejnym kluczowym elementem jest wykończenie mieszkań, które budowane są w standardzie europejskim. Co więcej, większość deweloperów sprowadza z Europy sprzęt RTV AGD.
Dominikana się nie zatrzymuje. Wkrótce powstaną nowe ośrodki turystyczne w regionie Miches i Pedernales. Pod koniec marca, prezydent Luis Abinader podpisał umowę z przedsiębiorcami, w której obie strony przeznaczą łączną kwotę miliarda dolarów. Rząd zobowiązał się zapewnić niezbędną infrastrukturę pod ten projekt. Natomiast po stronie inwestorów pozostaje budowa obiektów hotelowych. Pod koniec kwietnia region Pedernales odwiedziła delegacja 20 przedstawicieli meksykańskich inwestorów. Wszystkie te firmy są szeroko znane w Meksyku ze swoich projektów w obszarze Cancún, Rivera Maya, a także Stanach Zjednoczonych. W planach jest modernizacja znajdującego się tam lotniska, budowa nowych dróg oraz hoteli.
Dominikana to kraj, który stale się rozwija. Wczoraj został opublikowany marcowy raport. Przedstawia wzrost w eksporcie o 85% względem marca 2020 oraz 35% wzrostu względem marca 2019 roku. Większość produktów trafiła na rynek Stanów Zjednoczonych, notując wzrost o 255 milionów $, Indii o 140 milionów $ oraz Haiti ze wzrostem 50 milionów $. Głównymi produktami, które odzwierciedliły ten wzrost były cygara, złoto, a następnie artykuły jubilerskie. Podany przykład świadczy o dużej odporności sektora eksportowego, plasując Republikę Dominikany na bardzo dobrej pozycji.
Podsumowując, Republika Dominikany to bezprecedensowy raj gospodarczy, co wskazują podane wyżej liczby oraz przykłady planowanych inwestycji. Jest to przede wszystkim kraj stabilny gospodarczo oraz otwarty na przedsiębiorców, który swoim przyjaznym prawem zachęca do spróbowania swoich sił właśnie tutaj.
Jędrzej Pacak