W tym miejscu znajdziesz praktyczne informacje dotyczące zakupu nieruchomości w Republice Dominikany. Wiedza, którą tu zebraliśmy pozwoli łatwiej podjąć decyzje i wstępnie ułożyć indywidualny plan zakupu wymarzonej nieruchomości. Będziemy ten dział poszerzać, ale już dziś przeczytać tu można m.in. o: podatkach, aspektach prawnych, kosztach utrzymania domu oraz innych istotnych kwestiach dotyczących życia w Dominikanie jej klimacie, charakterystycznych miejscach czy wszystkich tych elementach, które mogą wpłynąć na Twoją decyzje.
Kupując apartament w Dominikanie w strategicznej lokalizacji możemy liczyć na atrakcyjny zwrot. Waha się on między 7 a 12 %. Bierze się to przede wszystkim z cen nieruchomości, które są bardzo atrakcyjne. Dominikana to kraj, który w ostatnich latach bardzo szybko się rozwija. Dzięki stosunkowo niskim kosztom budowy (duża dostępność pracowników i sprzyjające warunki atmosferyczne do budowy okrągły rok) uzyskuje się wspomniane wymierne korzyści finansowe . Na przestrzeni ostatnich lat widać znaczący wzrost cen. W 2019 roku Dominikana przyjęła ponad 6,5 miliona turystów w ciągu roku. Samo lotnisko w Punta Cana obsłużyło 5 milionów pasażerów. Średnia temperatura 25 stopni przez cały rok, przepiękne plaże, bogata oferta turystyczna oraz stabilna gospodarka gwarantuje stabilny przychód. Rynek ten kształtują głównie Amerykanie oraz Kanadyjczycy, którzy wypełniają ponad 70% rynku.
Jest kilka opcji zarządzania zakupioną nieruchomością. Pierwszą z nich jest powierzenie apartamentu deweloperowi. Często sam deweloper zaproponuje nam, aby zająć się naszą nieruchomością. Zazwyczaj pobiera on około 20% z każdego najmu. Kolejnym rozwiązaniem może być powierzenie naszej nieruchomości firmie, która zajmuje się tego typu usługami. Świadczą oni kompleksową usługę, zaczynając od reklamowania naszego mieszkania na portalach społecznościowych, po sprzątanie apartamentu, drobne naprawy oraz przekazanie kluczy. Za tego typu usługę administrator pobierze 30% każdego najmu. Ostatnią opcją jest współpraca z niedużą firmą lub osobą, która zajmuje się administracją apartamentu. To rozwiązanie może być najtańsze, natomiast część obowiązków, takie jak reklama oraz organizacja kalendarza najmu będzie należeć do właściciela.
Jako Casa Dominicana otwieramy się na naszych klientów i proponujemy im, aby powierzyli w nasze ręce swoją nieruchomość. Dzięki zespołowi w Dominikanie i w Polsce jesteśmy w stanie na bieżąco monitorować sytuację wynajmowanych apartamentów. Pozwoli to Państwu mieć pełną kontrolę nad apartamentem, którym zajmiemy się dla Państwa kompleksowo.
Kupno nieruchomości to poważna decyzja tym bardziej kiedy dokonujemy tego poza swoim krajem. Jesteśmy tego świadomi stąd oferujemy wsparcie ze strony doradcy, ale też opiekę podczas samej wizyty inwestycyjnej.
Doradzimy przy zakupie biletów lotniczych
Gratis odbierzemy Państwa z lotniska i zapewnimy darmowy transport podczas oglądania wybranych nieruchomości.
Czas pomiędzy wizytacjami możemy wypełnić pokazując najpiękniejsze i najciekawsze miejsca na wyspie posiłkując się ofertą naszych partnerów, którzy na co dzień organizują najlepsze indywidualne wycieczki VIP.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji w każdym czasie podczas całego pobytu w Dominikanie.
A –
Ambasady i konsulaty w Polsce – W Polsce nie ma Ambasady czy Konsulatu Republiki Dominikańskiej. Polską zajmuje się Ambasada Republiki Dominikańskiej w Brukseli oraz Konsulat Republiki Dominikańskiej w Pradze.
Konsul honorowy RP w Santo Domingo
Adres: Avenida Sarasota # 20, Torre Empresarial AIRD, 4to. piso Apartamento 4 noroeste, Ensanche, La Julia, Santo Domingo;
Telefon: (00–18-09) 472–20-72;
Telefon alarmowy: (00–18-09) 224–04-12;
E-mail: g.vega@codetel.net.do
Konsulat RP w Puerto Plata
Adres: Guayacanes 15, Costambar, Puerto Plata
Telefon: +180 99707303
Telefon alarmowy: +180 99746393
E-mail: konsul@dominikana.konsulat.gov.pl
Konsulat czynny jest we wtorek, czwartek, piątek — 8.00 — 12.00. Wizyty należy najpierw ustalić telefonicznie pod numerem tel. +180 99746393.
Ambasady i konsulaty w Dominikanie – od 1 listopada 2017 roku terytoria Panamy, Dominikany i Haiti wchodzą w skład okręgu konsularnego Ambasady RP w Panamie. W związku z tym Republika Dominikańska podlega pod Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Panamie.
B –
Bezpieczeństwo – W okół tego tematu urosło wiele mitów. Dominikana to jeden z najbezpieczniejszych krajów w regionie. Mity są powielane głównie przez pracowników hoteli i taksówkarzy, którzy zwyczajnie żyją z tego, że turyści zostaną w hotelach, a poza nimi będą poruszać się z kierowcą. Jak w każdym kraju, w którym jest duże rozwarstwienie społeczne mogą wydarzyć się wypadki czy nieprzyjemne sytuacje, ale nie zmieniają one ogólne obrazu na temat bezpieczeństwa Dominikany. To kraj bezpieczny i jeżeli zachowujemy zdrowy rozsądek absolutnie nic nam nie grozi.
C –
Ceny detaliczne – Walutą, która obowiązuje w Dominikanie jest peso dominikańskie. W okolicach Punta Cana można płacić w amerykańskich dolarach ale w innych częściach wyspy najczęściej płaci się w miejscowej walucie. Najlepiej zabrać dolary i wymienić w kantorze lub wypłacać z bankomatów peso. W miejscowościach turystycznych takich jak Punta Cana i Bayahibe może zdarzyć się, że dostaniecie menu w USD z zawyżonymi cenami, a jak poprosicie o menu w peso, ceny będą niższe.
Jedzenie najtańsze są na targach i supermercado (supermarkecie). Jednakże w małych sklepikach zwykle nie ma cen na produktach i o wszystko trzeba pytać sprzedawcę.
100 peso = 2$ = 7,5 PLN (grudzień 2018).
Duże piwo 110/120 peso
Pizza – 500-600 peso
Obiad (poza enklawami turystycznymi takimi jak Bayahibe czy Bavaro) – 200-350 peso
Woda butelkowana – 15 peso
Drink na plaży w Bavaro – 150 peso
Opakowanie kawy Santo Domingo – 130 peso
Czas wolny – W Dominikanie operuje kilka polskojęzycznych biur podróży oferujących wycieczki fakultatywne do najciekawszych atrakcji wyspy. Na Państwa życzenie pomożemy wybrać najciekawsze z nich i skontaktujemy Państwa z przedstawicielami operatorów. Ponadto w Dominikanie jest jedyne polskojęzyczne centrum nurkowe „Scuba Dominicana„.
D –
Doloty z Polski – Do Dominikany możemy dostać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to czarter z jednego z biur podróży. Do wyboru mamy ITAKĘ, TUI oraz RAINBOW. Te dwa pierwsze latają z Warszawy, Poznania i Katowic do Punta Cana. Natomiast RAINBOW’em dostaniemy się z Warszawy do Punta Cana. Wszystkie te biura sprzedają loty bez konieczności wykupu noclegu. Druga opcja to lot z międzylądowaniem w jednej z europejskich stolic. Do Dominikany dostaniemy się z Frankfurtu, Zurychu czy np. Paryżu i wylądujemy na lotnisku w Punta Cana. Wybierając lot z Madrytu dolecimy do stolicy Dominikany, Santo Domingo.
Dominikana na arenie międzynarodowej – Dominikana ma bliskie stosunki z USA . Republika Dominikańska ma bardzo silne więzi z Puerto Rico. Relacja Republiki Dominikańskiej z sąsiednim Haiti jest napięta przez masową haitańską migrację do Republiki Dominikańskiej, a obywatele Dominikany obwiniają Haitańczyków za zwiększoną przestępczość i inne problemy społeczne. Republika Dominikańska jest stałym członkiem organizacji Międzynarodowej Organizacji Frankofonii. Kraj ma zawartą umowę o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi, Kostaryką, Salwadorem, Gwatemalą, Hondurasem i Nikaraguą oraz o partnerstwie gospodarczym ze Wspólnotą Europejską i Karaibami.
G –
Geografia – Pod względem powierzchni jest na 130-tym miejscu na świecie i mając 48,442 km² jest ponad 6-krotnie mniejszym krajem od Polski. Najdalsze punkty są od siebie oddalone o ponad pół tysiąca kilometrów. Dominikanę jak i całą wyspę Haiti oblewają dwa akweny, są to: Morze Karaibskie na południu i Ocean Atlantycki na północy. Linia brzegowa Dominikany jest dobrze rozwinięta, urozmaica ją seria zatok i licznych przylądków, oraz półwyspów. Na wybrzeżu Atlantyckim największą zatoką jest Bahía de Samaná, która równoleżnikowo wcina się w ląd na długości prawie 50 km. Od strony Morza Karaibskiego główne zatoki to Bahía de Ocoa i Bahía de Neibá, które są szerokimi, otwartymi zatokami. Do Dominikany należy też niewielka wyspa Isla Saona, która znajduje się kilka kilometrów od południowo-wschodnich wybrzeży Dominikany. Wybrzeże jest przeważnie skaliste, w wielu miejscach ma postać wysokich klifów. Wybrzeże wysokie jest głównie na północy, gdzie występują fragmenty plaż. Na południu wybrzeże jest bardzie niskie, gdzie większy jest udział piaszczystych plaż. Część wybrzeża północnej i zachodnie oprócz klifów ma postać mangrową i zabagnioną.
Gospodarka – Dominikana jest dziewiątą co do wielkości gospodarką w Ameryce Łacińskiej i jest największą gospodarką w regionie Karaibów i Ameryki Środkowej. W ciągu ostatnich dwóch dekad Dominikana miała jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w obu Amerykach – przy średnim tempie wzrostu realnego PKB wynoszącym 5,4% w latach 1992-2014. Wzrost PKB w 2014 r. i 2015 r. Osiągnął odpowiednio 7,3 i 7,0%, najwyższe wartości na półkuli zachodniej. W I półroczu 2016 r. Gospodarka Dominikany wzrosła o 7,4%, kontynuując trend szybkiego wzrostu gospodarczego. Ostatnie wzrosty były napędzane przez budownictwo, produkcję, turystykę i wydobycie. Konsumpcja prywatna była silna ze względu na niską inflację (średnio poniżej 1% w 2015 r.), Tworzenie miejsc pracy, a także wysoki poziom przekazów pieniężnych.
H –
Historia – Wyspa została odkryta w 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba, który nadał jej nazwę Hispaniola; zamieszkana pierwotnie przez Arawaków i Karaibów, którzy w zasadzie zostali całkowicie wybici podczas początkowych lat kolonizacji; 1496 brat Kolumba Bartolomeo założył Santo Domingo, 1521 powstało tu pierwsze biskupstwo, 1538 uniwersytet; początkowo posiadłość hiszpańska, w XVI w. rozwijana jako teren plantacji trzciny cukrowej w oparciu o sprowadzanych niewolników murzyńskich; w XVII w. nasiliły się wpływy francuskie, 1697 Francja zajęła zach. część wyspy, znaną odtąd pn. Saint-Domingue (ob. Haiti), część wsch. pozostała w Hiszpanii pod nazwą Santo Domingo; 1794 Francja zniosła w swojej części niewolnictwo, 1795 zajęła na krótko (do 1808) resztę wyspy, 1801 wybuch powstania ludności murzyńskiej pod wodzą F.D. Toussaint Louverture z Haiti, zwalczanego przez franc. ekspedycję karną (1802 z udziałem Legionów Dąbrowskiego); 1808 przy poparciu W. Brytanii powstańcy pod wodzą J.S. Ramireza wyparli Francuzów z całej wyspy, która wróciła do Hiszpanii; 1821 wybuchło powstanie antyhiszpańskie, proklamowano niepodległość tzw. hiszp. Haiti; 1822 przyłączenie się Dominikany do powstałej 1820 niepodległej republiki Haiti; od 1844 odrębne państwo, które Haiti usiłowało sobie podporządkować; w 2. poł. XIX w. częste walki o władzę, zakończone w okresie dyktatury gen. U. Heureaux (1882-99) stabilizacją ustrojową, rozwojem oświaty, infrastruktury komunikacyjnej itp.; w pocz. XX w. rosnące uzależnienie od USA, które 1916-24 okupowały teren Dominikany.; 1930 wojskowy zamach stanu, wprowadzenie – przy poparciu USA – rządów dyktatorskich rodziny Trujillo Molina, 1941 przystąpienie do II woj. świat. po stronie aliantów; 1960 pod naciskiem świat. opinii publicznej – wybory, stopniowe łagodzenie reżimu, prezydentem J. Balaguer; 1962 zwycięstwo wyborcze J. Boscha (zał. Dominikańskiej Partii Rewolucyjnej, PRD); 1963 wojskowy zamach stanu, walki o władzę przeradzające się w wojnę domową, zakończone 1965 interwencją zbrojną USA, przywrócenie demokratycznego ładu; 1966 wprowadzenie konstytucji, zwycięstwo wyborcze przywódcy chadeckiej Partii Reformistycznej (PRSC), J. Balaguera; 1978-86 rządy PRD, 1986-96 ponownie J. Balaguera (w ostatniej kadencji oskarżanego o sfałszowanie wyników wyborów); w latach 80. i 90. XX w. kraj oskarżany o nieludzką eksploatację emigrantów haitańskich na plantacjach trzciny cukrowej; 1996- 2000 i od 2004 prezydentem Leonel Fernández Reyna (PRD); 2000-04 prezydentem Hipolito Mejia; 2005 podpisanie umowy o wolnym handlu z USA i krajami Ameryki Środkowej (DR-CAFTA), weszła ona w życie w III 2007.
J –
Język – W Republice Dominikańskiej językiem urzędowym jest hiszpański. Język ten wprawdzie odbiega nieco od tego (lub tych – jako że w Hiszpanii występuje również wiele różnych dialektów), który używany jest na Półwyspie Iberyjskim, jednak nie na tyle, aby stwarzało to problemy z komunikowaniem się. Populacja Republiki Dominikany jest głównie hiszpańskojęzyczna. Lokalny wariant języka hiszpańskiego nazywany jest dominikańskim hiszpańskim, który bardzo przypomina inne kanaryjskie hiszpańskie. Ponadto ma wpływ z języków afrykańskich i zapożyczone słowa z rdzennych języków karaibskich szczególności na wyspie Hispaniola. Szkoły oparte są na hiszpańskim modelu edukacyjnym; Angielski i francuski są obowiązkowymi językami obcymi zarówno w szkołach prywatnych, jak i publicznych, chociaż jakość nauczania języków obcych jest niestety zła. Kreolski jest największym językiem mniejszości w Dominikanie i jest używany przez haitańskich imigrantów i ich potomków. Istnieje społeczność licząca kilka tysięcy osób, których przodkowie mówili Samaná English na półwyspie Samaná. Turystyka, amerykańska popkultura, wpływ dominikańskich Amerykanów i powiązania gospodarcze kraju ze Stanami Zjednoczonymi motywują innych dominikańczyków do nauki języka angielskiego. Dominikana zajmuje 2. miejsce w Ameryce Łacińskiej i 23 miejsce na świecie pod względem znajomości języka angielskiego.
K –
Klimat i pogoda – Cudowna pogoda i łagodny klimat to jeden z głównych argumentów decydujących o zakupie nieruchomości właśnie w okolicy Punta Cana. Występują tu upalne lata i łagodne zimy. Słońce świeci przez cały rok, a temperatura nawet zimą nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza.
Komunikacja drogowa – Kraj ma trzy narodowe autostrady, które łączą każde większe miasto. Są to DR-1, DR-2 i DR-3, które odbiegają od Santo Domingo odpowiednio w kierunku północnym (Cibao), południowo-zachodnim (Sur) i wschodnim (El Este). Te autostrady zostały konsekwentnie ulepszone dzięki rozbudowie i rekonstrukcji wielu odcinków. Dwie inne krajowe alternatywne autostrady to DR-4 i DR-5. Komunikacja miejska – Istnieją dwie główne usługi transportu autobusowego w Dominikanie: jedna kontrolowana przez rząd, za pośrednictwem Oficina Técnica de Transito Terrestre (OTTT) i Oficina Metropolitana de Servicios de Autobuses (OMSA), a druga kontrolowana przez prywatny biznes, między innymi , Federación Nacional de Transporte La Nueva Opción (FENATRANO) i Confederacion Nacional de Transporte (CONATRA). Rządowy system transportowy obejmuje duże trasy w obszarach metropolitalnych, takich jak Santo Domingo i Santiago. Istnieje też wiele prywatnych firm autobusowych, takich jak Metro Servicios Turísticos i Caribe Tours, które kursują codziennie. Metro Santo Domingo – Jest to najbardziej rozbudowany system metra w wyspiarskim regionie Karaibów i Ameryki Środkowej według długości i liczby stacji. Metro Santo Domingo jest częścią większego „Narodowego Planu Kapitańskiego”, aby poprawić transport w Santo Domingo, jak również w pozostałej części kraju. Pierwsza linia miała na celu złagodzenie korków na Máximo Gómez i Hermanas Mirabal Avenue. Druga linia, która została otwarta w kwietniu 2013 r., Ma na celu złagodzenie zatłoczenia korytarza Duarte-Kennedy-Centenario w mieście z zachodu na wschód. Obecna długość metra, z odcinkami dwóch linii otwartych od sierpnia 2013 r., Wynosi 27,35 km (16,99 mil). Przed otwarciem drugiej linii w 2012 r. W Santo Domingo Metro podróżowało 30 856,515 pasażerów. Po otwarciu obu linii w 2014 r. Liczba pasażerów wzrosła do 61.205.054 pasażerów.
Kuchnia – Kuchnia dominikańska to głównie mix hiszpański, tajski i afrykański. Typowa kuchnia jest dość podobna do tej, którą można znaleźć w innych krajach Ameryki Łacińskiej, ale wiele nazw potraw jest odmiennych. Jedno danie śniadaniowe składa się z jaj i platanosa. Inną wersją tego dania (mangu) jest dodatek smażonego w głębokim tłuszczu mięsa (zazwyczaj salami dominikańskie), sera lub tego i tego naraz. Obiad, zwykle jest największym i najważniejszym posiłkiem dnia, zwykle składa się z ryżu, mięsa, fasoli i sałatki. „La Bandera” (dosłownie „Flaga”) to najpopularniejsza potrawa obiadowa; składa się z mięsa i czerwonej fasoli na białym ryżu. Sancocho to gulasz często robiony z kilkoma rodzajami mięsa.
W posiłkach przeważają mięsa skrobia w stosunku do produktów mlecznych i warzyw. Wiele potraw przygotowywanych jest z sofrito, które jest mieszanką lokalnych ziół. Na południowo-centralnym wybrzeżu bulgur lub cała pszenica jest głównym składnikiem quipes lub tipili (sałatka bulgur). Inne ulubione dominikańskie produkty to chicharrón, yuca, casabe, pastelitos (empanadas), batata, ignam, pasteles en hoja, chimichurris i tostones.
Niektóre z ulubionych przysmaków Dominikańczyków to arroz con leche (lub arroz con dulce), bizcocho dominicano (dominican cake), habichuelas con dulce, flan, frío frío, dulce de leche i caña (trzcina cukrowa). Napoje Dominikany to Morir Soñando, rum, piwo, Mama Juana, batida (smoothie), jugos naturales (świeżo wyciśnięte soki owocowe), mabí, kawa i chaca (zwane także maiz caqueao / casqueado, maiz con dulce i maiz con leche).
L –
Ludność – Większość mieszkańców Dominikany stanowią Mulaci (73%), pozostali to biali (16%) i Murzyni (11%); katolicy stanowią ok. 88%, protestanci i wyznawcy voodoo pozostałą część ogółu mieszkańców; przyrost naturalny 17,5‰ (2006); ludność skupiona głównie na niz. Seibo i w śródgórskich dolinach; średnia długość życia 70 lat mężczyźni, kobiety 73 lata; analfabeci stanowią 15,3%; w miastach mieszka 64% ludności; głównie w miastach: Santo Domingo, Santiago de los Caballeros, La Romana, San Pedro de Macorís. Gęstość zaludnienia 183 osoby na km2 (min. od 8 do maks. 1525 osób na km2).
M –
Muzyka – Muzycznie Dominikana znana jest z popularnego na całym świecie stylu muzycznego i gatunku zwanego merengue oraz bachata. Bachata, forma muzyki i tańca, która powstała na wsi i wiejskich dzielnicach Dominikany, stała się dość popularna w ostatnich latach. Jego tematy są często romantyczne; szczególnie rozpowszechnione są opowieści o złamanym sercu i smutku. W rzeczywistości oryginalna nazwa tego gatunku była amargue („goryczka” lub „gorzka muzyka”), dopóki nie stało się popularne wieloznaczne (i neutralne nastrojowo) określenie bachata. Bachata wyrosła z i jest nadal blisko spokrewniona z panamerykańskim stylem romantycznym zwanym bolero. Z biegiem czasu wpłynęła na nią merengue i różnorodność latynoamerykańskich stylów gitarowych. Salsa również cieszy się ogromną popularnością w Dominikanie.
N –
Nocleg – dziesiątki hoteli w okolicy Punta Cana czy innych popularnych kurortach. Dominikana żyje z turystyki, więc na każdym kroku w turystycznych miejscowościach znaleźć można apartamenty i pokoje do wynajęcia. Nasza firma oczywiście pomoże Państwu znaleźć najdogodniejsze miejsce na wypoczynek podczas pobytu w Dominikanie.
O –
Ochrona środowiska – W ciągu ostatnich 10 lat Republika Dominikańska stała się jednym z najbardziej postępowym krajem na świecie pod względem recyklingu i usuwania odpadów. Raport ONZ podał, że w ciągu ostatnich 10 lat nastąpił wzrost efektywności o 221,3%. Szczególnie w związku z otwarciem największego składowiska na otwartym powietrzu, położonego na północy, 10 km od granicy haitańskiej.
P –
Prąd elektryczny – Dominikana jest zaopatrywana w prąd o napięciu 110 V i częstotliwości 60 Hz. Dlatego planując korzystanie z sieci elektrycznej należy zaopatrzyć się w odpowiedni zasilacz i adaptator (gniazdka typu amerykańskiego).
R –
Religia – 57% ludności (5,7 miliona) określa się jako katolicy i 23% (2,3 miliona) jako protestanci (w krajach Ameryki Łacińskiej, protestanci często nazywani są ewangelikami, ponieważ kładą nacisk na osobistą i publiczną ewangelizację, a wielu z nich jest ewangelikami protestanckimi; lub zielonoświątkowcami). Trzy procent z 10,63 miliona mieszkańców Dominikany to adwentyści dnia siódmego.
Republika Dominikańska – to oficjalna nazwa Dominikany. Jest to drugie co do wielkości (po Kubie) państwo na Morzu Karaibskim. Zajmuje około 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti.
S –
Sport – Baseball jest zdecydowanie najpopularniejszym sportem w Dominikanie. W kraju jest liga baseballowa składająca się z sześciu drużyn. Sezon rozpoczyna się zwykle w październiku, a kończy w styczniu. Po Stanach Zjednoczonych Dominikana ma drugą największą liczbę graczy w Major League Baseball (MLB).
Stolica – SANTO DOMINGO. Miasto to jest pierwszym w Nowym Świecie powstałym od chwili odkrycia Ameryki. Zostało założone przez brata Krzysztofa Kolumba, Bartolomeo, 4 sierpnia 1496. Szybko stało się ważną hiszpańską bazą podboju Ameryk i centrum administracyjnym, ponieważ do eksploracji nowych terenów, potrzebne było lepsze zaplecze niż prowizoryczne obozowisko. W 1990 roku dzielnica kolonialna w Santo Domingo została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Strefa czasowa – Czas lokalny w Dominikanie wyznaczony jest w oparciu o czas UTC -4 godziny. Oznacza to, że różnica między czasem w Polsce a w Dominikanie wynosi -6 godzin. W Dominikanie nie stosuje się zmiany czasu na czas letni.
T –
Telefony komórkowy i internet – korzystanie z roamingu jest zwyczajnie drogie (6 PLN/minutę połączenia wychodzącego). Podobnie sprawa ma się z internetem. Rekomendujemy zakup karty przedpłaconej do swojego telefonu, aby mieć swobodny dostęp do sieci poza strefą WIFI.
Towary eksportowe – kawa, kakao, cygara, cukier i rum, a przede wszystkim muzyka i dominikańska niepowtarzalna atmosfera. Z ciekawostek warto zauważyć, iż Dominikana jest największym światowym producentem cygar. Łącznie eksportują oni cygara za łączną kwotę ponad miliarda dolarów, z czego ponad 50% trafia do Ameryki. Kakao trafia głównie do krajów Europejskich. Największymi importerami tego produktu jest Holandia oraz Belgia. Natomiast Izrael skupuje ponad 90% ananasów, które uprawione są na ternie Republiki Dominikany.
Turystyka – Dominikana jest najczęściej odwiedzanym miejscem na Karaibach. Całoroczne pola golfowe to główne atrakcje. Geograficznie zróżnicowany naród, Dominikana jest domem dla najwyższych szczytów karaibskich, Pico Duarte i największego na Karaibach jeziora i punktu o najniższym wzniesieniu, Lake Enriquillo. Ekoturystyka stała się również tematem coraz ważniejszym w tym kraju, z miastami takimi jak Jarabacoa i sąsiednie Constanza, a miejsca takie jak Pico Duarte, Bahia de las Aguilas i inne stały się bardziej znaczące w dążeniu do zwiększenia bezpośrednich korzyści z turystyki. Większość mieszkańców z innych krajów jest zobowiązana do otrzymania karty turystycznej, w zależności od kraju, w którym mieszkają.
U –
Ustrój polityczny – Zgodnie z konstytucją z 1966 (modyfikowana 1994 i 2002) Dominikana jest republiką, z prezydentem, wybierany na 4-letnią kadencję w wyborach powszechnych, jako głową państwa i szefem rządu. Prezydent jest naczelnym dowódcą sił zbrojnych i policji. Wspólnie z mianowanym przez siebie rządem sprawuje władzę wykonawczą; ma szerokie uprawnienia, w tym prawo ogłaszania stanu wyjątkowego i stanu oblężenia. Władza ustawodawcza należy do 2-izbowego Kongresu Narodowego o 4-letniej kadencji, składającego się z Izby Deputowanych (149 osób) i Senatu (30 osób), wyłanianych w wyborach powszechnych. W Senacie zasiadają przedstawiciele poszczególnych prowincji i dystryktu stołecznego.
W –
Waluta – Peso dominikańskie (DOP lub RD $). W miejscach turystycznych powszechnie akceptuje się również dolar amerykański (USD) i euro (EUR).
Wieloryby – od stycznia do końca marca do Dominikany, a dokładniej do zatoki Samana przypływają wieloryby. W tych miesiącach w okolicy organizowane są rejsy aby oglądać te niesamowite stworzenia, które do Republiki Dominikańskiej przypływają się rozmnażać. Mając szczęście będziemy mogli podziwiać wieloryby na własne oczy.
Wiza – Po przybyciu do Dominikany należy uiścić opłatę za kartę podróży w wysokości 10 $. Uprawnia ona do przebywania na terenie Dominikany do 90 dni i jest wówczas częścią składową paszportu. Pobyt do 6 miesięcy nie wymaga wizy. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy.
Wypożyczanie samochodu – Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Ceny wypożyczenia samochodu oraz ogólne warunki są zbliżone do tych w zachodniej Europie czy USA.
XYZ –
Yuca – to warzywo, z którego robi się Dominikańskie frytki.
Zdrowie i opieka medyczna w Dominikanie – Tak samo, jak w przypadku każdej podróży zagranicznej naprawdę warto wykupić polisę ubezpieczeniową na czas pobytu w Dominikanie, która obejmuje zwrot kosztów leczenia oraz transportu medycznego. Poziom usług w szpitalach dla nie obywateli jest porównywalny do tych jakie znamy z Europy czy Stanów Zjednoczonych, ale i ceny podobne do stawek krajów „zachodnich” stąd, aby uniknąć zaskoczenia przy opłacaniu rachunku za nawet drobną usługę należy odpowiednie ubezpieczenie wykupić przed rozpoczęciem podróży.
O NAS
Jesteśmy jedyną firmą, która pomaga polskojęzycznym klientom w zakupie nieruchomości w Dominikanie, mającą biuro zarówno w Polsce, jak i w Dominikanie.
Poleć nas swoim znajomym, którzy marzą o przyszłości na Karaibach!
KONTAKT
PL +48 782 952 023 • Jędrzej
PL +48 601 748 923 • Magda
DR +48 782 942 023 • Andrzej
DR +1 829 499 9798 • LeszekRepublica Dominicana
Bavaro, Cocotal
Edificio Coral Golf Blq. 3
Zobacz na mapie