Jest nam bliżej duchowo do Dominikany niż może się wydawać.
Zawsze powtarzam, że to ogromny plus. Fakt, że Dominikana to przede wszystkim chrześcijanie ma niebywałe znaczenie ze względu właśnie na podobieństwa kulturowe i podobne zwyczaje. My jak i Dominikańczycy deklaratywnie jesteśmy katolikami w przeważającej większości, ale już w praktyce wiemy jak jest. Z pewnością sam Kościół życzyłby sobie większej gorliwości u jednych i u drugich wyznawców. Niemniej jednak katolicyzm pozwala poczuć się „bezpiecznie”. Będąc na miejscu nie musimy zwyczajnie uważać na specyficzne zwyczaje, obrządki czy wzbraniać się przed jakimś zachowaniem, aby nie urazić lokalnej społeczności religijnej.
Katolicyzm dominującą religią.
Konstytucja zapewnia wolność wyznania i przekonań. Konkordat ze Stolicą Apostolską określa katolicyzm jako oficjalną religię państwową i rozszerza na Kościół katolicki specjalne przywileje nieprzyznawane innym grupom wyznaniowym. Obejmują one finansowanie wydatków, w tym administracji i budów, wyjątki wizowe i zwolnienia z opłat celnych. Niektórzy członkowie grup niekatolickich powiedzieli, że nie aprobują preferencji rządu dla Kościoła katolickiego, braku wyraźnej ochrony prawnej dla kościołów poza tym, co zapewnia konstytucja, oraz traktowania kościołów niekatolickich jako organizacji pozarządowych (NGO). Zdaniem przedstawicieli grup niekatolickich uchwalony projekt ustawy o rejestracji i regulowaniu jednostek religijnych mógłby ograniczyć to, co określały one jako nierówne traktowanie grup wyznaniowych.
Katolicyzm „w odwrocie”. Statystyka.
Według badania Latinobarometer z 2019 r. populacja to 10,5 miliona obywateli z czego 49 procent to katolicy. W porównaniu z 55 procentami w badaniu Latinobarometer z 2016 roku i 68 procentami w 2008 roku. To samo badanie wskazuje, że 26 procent populacji jest protestantami, w porównaniu z 12 procentami w 2008 roku. Badanie latinobarometru z 2018 r. wykazało, że 29,4 proc. nie wyznaje żadnej religii ani nie identyfikuje się jako ateista lub agnostyk, w porównaniu z 29,1 proc. w 2017 r. i 13 proc. w 2015 r. Inne wyznania to adwentyści dnia siódmego, Świadkowie Jehowy, Kościół Jezusa Chrystusa i wyznania Protestanci. Według szacunków Rady Dominikańskiej Jedności Ewangelicznej z listopada, protestanci stanowią około 30 procent populacji, przy czym najszybciej rośnie liczba zielonoświątkowców.
Według przedstawicieli społeczności muzułmańskiej w całym kraju jest około 2000 do 2500 muzułmanów. Przywódcy żydowscy twierdzą, że większość z około 350 członków społeczności żydowskiej mieszka w Santo Domingo, z małą społecznością w Sosua. Jest niewielka liczba buddystów, hinduistów i bahaitów.
Większość imigrantów z Haiti to chrześcijanie, w tym ewangeliccy protestanci, katolicy i adwentyści dnia siódmego. Według Dominikańskiego Narodowego Urzędu Statystycznego w 2017 r., ostatnim roku badania, w kraju przebywało 498 000 haitańskich imigrantów. Nieznana liczba praktykuje voodou lub inne wierzenia afro-karaibskie, takie jak Santeria.
Krótka historia kościoła.
W 1493 ojciec Buyl przybył do Santo Domingo i w ciągu 15 lat założył kilka biskupstw, kościołów i klasztorów. Do XVI wieku katedra Santo Domingo była centrum wiary. Życie kolonii koncentrowało się na Kościele, który zakładał szkoły, uniwersytety i szpitale, mieszczące wspaniałe przykłady architektury kolonialnej. Wiele z tych budowli nadal istniało pod koniec XX wieku.
CATEDRAL PRIMADA DE AMÉRICA – Pierwsza historyczna katedra “Nowego Świata”
Zbudowana w latach 1510-1540 pierwsza katedra obu Ameryk – znana jako Santa Iglesia Catedral Basílica Nuestra Señora de la Encarcación o Anunciación, Primada de America – nadal wznosi się w całej okazałości nad sercem Kolonialnego Miasta. 500-letni budynek w stylu gotyckim nadal służy jako najważniejsze miejsce oficjalnych ceremonii i uroczystości religijnych. W XIX wieku znaleziono tu szczątki Krzysztofa Kolumba.
Katedra (nieopodal Punta Cana), którą zna każdy turysta odwiedzający Dominikanę.
Położona w pobliskim Higüey i otwarta w 1971 roku katedra należy do najważniejszych miejsc kultu religijnego na Dominikanie. Na cześć Matki Boskiej z La Altagracia, patronki dominikańczyków, wyróżnia się łukiem o wysokości 69 metrów, z wejściem z brązu i złota. W ołtarzu centralnym punktem kultu jest oprawiony w ramy obraz Matki Boskiej z XVI wieku. Co roku 21 stycznia pielgrzymi z całego kraju gromadzą się tutaj, aby złożyć hołd, ustawiając się w kolejce przed ołtarzem i składając swoje modły do patronki Dominikany.
Podróż Jana Pawła II do Dominikany.
Podróż apostolska Jana Pawła II 9-14 października 1992 na Dominikanę stanowiła uwieńczenie obchodów Pięćsetlecia Ewangelizacji Ameryki Łacińskiej.
Przed mauzoleum Faro de Colón – mauzoleum Krzysztofa Kolumba stoi Papamobile, którym poruszał się Jan Paweł II podczas wizyty na Dominikanie.