Cygara to produkt niekoniecznie popularny wśród Europejczyków. Co jakiś czas zdarzy nam się zobaczyć kogoś z cygarem w ustach, lecz jest to widok raczej nietypowy. W Ameryce Północnej i Południowej kultura palenia jest dużo bardziej rozwinięta. Mimo trujących substancji ludzie potrafią rozkoszować się ich smakiem i zapachem.
Republika Dominikany to największy producent cygar na świecie. To właśnie w tym kraju produkuje i sprzedaje się ogromne ilości. Warto tutaj podkreślić, że na obecną sytuację wpływ miała Rewolucja Kubańska z 1953 roku, przez którą duża część tego przemysłu przeniosła się z Kuby na sąsiadującą wyspę. Nie ma jednak co się dziwić, niewątpliwie Dominikana stoi otworem na zewnętrznych inwestorów.
Właśnie dlatego stworzono tutaj tzw. Wolne Strefy Handlowe (hiszp. Zonas Francas de Exportación). Opisując je w dużym skrócie, są to strefy, w których przedsiębiorstwa są zwolnione z podatku, jeżeli używają produktów dominikańskich i korzystają z dominikańskiej siły roboczej. Jest to jeden z czynników, przez który Dominikana znalazła się wśród liderów produkujących wyroby tytoniowe na świecie. Poniżej troszkę liczb.
W roku 2021 wartość eksportu ze stref wolnego handlu wyniosła 7,143 miliardy USD, podczas gdy w roku 2020 łączny eksport uplasował się na poziomie 5,827 miliarda USD. Jest to wzrost o 22,7%! Po raz pierwszy w historii Dominikany przekroczono próg eksportu z wolnych stref wynoszący 7 miliardów USD. Wśród podsektorów o największym wzroście znalazła się biżuteria (74,9%), produkcja tytoniu i cygar (38,6%) oraz produkcja tekstyliów (40,8%).
Wracając do meritum, Ministerstwo Przemysłu i Handlu w Dominikanie poinformowało w ostatnich dniach o rekordowej sprzedaży dominikańskiego tytoniu. W 2021 eksport cygar i papierosów osiągnął 1,2 miliarda USD, co stanowi historyczny wyczyn na przestrzeni ostatnich 10 lat. Jest to wzrost o 32% względem roku 2019 i 30% względem roku 2020.
Gdzie eksportują? Głównie na rynek Stanów Zjednoczonych, które górują wśród importerów wyrobów tytoniowych. Trafia tam aż 84,25% całej produkcji. Pozostałe kraje to Niemcy (3,5%), Honduras (1,6%), Holandia (1,1%) i Szwajcaria (1%). Warto tutaj podkreślić, że kraje azjatyckie coraz częściej importują karaibski tytoń. W roku 2017 wzrost importu cygar wyniósł 19% względem roku poprzedniego. Wśród najlepszych cygar wyróżnić można między innymi: Balmoral, Macanudo czy Felipe Gregorio.
Jak widać, Dominikana to bezsprzecznie piękne plaże, bujna przyroda, czy piękna pogoda przez cały rok. Wyroby tytoniowe to jeden z symboli tego kraju, ale to nie wszystko. Dominikańczycy mogą być również dumni ze swojego rumu, którego podobno wypijają ponad 80%, ale o tym następnym razem…
Jędrzej Pacak