Jeżeli miałeś okazję być w Dominikanie, to na pewno próbowałeś tostones, tańczyłeś merengue albo płaciłeś za zakupu oficjalną walutą – peso dominikańskim (DOP). Ten karaibski naród na wyspie Hispaniola ma długą i bogatą historię. To znajduje również odzwierciedlenie w jej walucie narodowej. W dzisiejszym blogu przedstawimy fakty oraz ciekawostki na temat dominikańskiego środka płatności.
Nominały waluty dominikańskiej
Peso dominikańskie jest emitowane przez Bank Centralny Republiki Dominikany. Jest dostępny w monetach o nominałach 1,5,10 i 25. Peso jest również dostępne w banknotach o nominałach 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000.
Podobnie jak dolar amerykański, peso dominikańskie dzieli się na 100 centów, czyli centavos.Podczas gdy kursy wymiany między walutami zmieniają się codziennie, kurs peso dominikańskiego ma tendencje do faworyzowania obcej waluty.
Aktualne kursy wymiany peso na dzień 15.12.2022
- 1 PLN = 12,50 DOP
- 1 EURO = 58,66 DOP
- 1 USD = 55,22 DOP
Pamiętaj zawsze sprawdzać kurs wymiany! Wystarczy, że wejdziesz w Google, aby szybko sprawdzić aktualne kursy.
1. Peso to najlepszy sposób płacenia w Dominikanie
Wiele hoteli i innych miejsc turystycznych podaje swoje ceny w dolarach amerykańskich. Chętnie przyjmują oni zagraniczną walutę. Zalecamy jednak wymienić wcześniej pieniądze na pesos i korzystanie z nich na miejscu. Ceny w dolarach są zwykle zawyżone, więc często otrzymasz lepszą ofertę jeśli zapłacisz w peso.
Pieniądze wymień przed wyjazdem do Dominikany. Możesz to również zrobić na miejscu odwiedzając tamtejszy bank.
2. Dominikana kiedyś używała dolarów
Kiedy Republika Dominikany uzyskała niepodległość w 1844 r., początkowo emitowała peso. Następnie dodała drugą walutę – franko.W 1904 roku Dominikana zaczęła używać dolara amerykańskiego po kursie 5 pesos za 1 USD.
W 1937 roku Dominikana wprowadziła peso oro, co dosłownie oznacza „złotą wagę”. Przez kolejne 10 lat była walutą Dominikany obok dolara amerykańskiego. Początkowo peso ro było ustalane na podstawie standardu złota. Zamiast tego zostało później powiązane z dolarem amerykańskim.
Od 1963 roku peso dominikańskie jest walutą fiducjarną, podobnie jak większość walut we współczesnym świecie.
Nazwa waluty została zmieniona na peso dominicano zamiast peso oro. Używa tego samego symbolu, co dolar amerykański. Dodaje się do niego pierwsze litery nazwy państwa RD$.
3. Banknoty przedstawiają ważne osoby oraz zabytkowe budynki
Na 1000 pesos dominikańskich widnieje Alcazar de Colón
Jego pierwsza jak i druga osada, którą założył została zaatakowana i doszczętnie spalona. Aktualna stolica Dominikany, Santo Domingo, to trzecia osada, która przetrwała. Syn Kolumba, Diego, zbudował tam rezydencję, która jest aktualnie jednym z ważniejszych zabytków starego miasta. Widnieje ona na banknocie 1000 pesos.
W latach świetności służyła jako miejsce dla gubernatora Hisapnioli. Aktualnie pełni rolę muzeum. Znajduje się w nim kolekcja sztuki późnego średniowiecza i renesansu, w tym wiele słynnych gobelinów. Alcazar stanowi część Ciudad Colonial, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Banknot 50 pesos przedstawia najstarszą katedrę w obu Amerykach.
Jest to Bazylika Santa Maria la Menor, która została zbudowana w latach 1514-1541. Jest to pierwszy i najstarszy kościół chrześcijański na półkuli zachodniej. To również jeden z nielicznych przykładów architektury gotyckiej w tzw. Nowym Świecie. Podobnie jak Alcazar de Colón, Bazylika znajduje się w Ciudad Colonial.
100 pesos zdobią ojcowie założyciele
Po uzyskaniu przez Dominikanę niepodległości od Hiszpanii w 1822 roku niemal, natychmiast znalazła się ona pod kontrolą Haiti. Społeczeństwo tęskniło za niezależnością Republiki Dominikany. Założyli więc tajne stowarzyszenie o nazwie La Trinitaria, aby obalić rządy Haiti. Wśród przywódców La trinitaria byli Juan Pablo Duarte, Ramón Matias Mella Castillo i Francisco del Rosario Sanchez. Nazwano ich “ojcami założycielami”.
Ci trzej mężczyźni potajemnie pracowali nad podważaniem rządów Haiti. Ostatecznie odnieśli sukces w 1844 roku, kiedy to Republika Dominikany uzyskała niepodległość. Dwóch z nich zostało później wygnanych, gdy Hiszpania ponownie objęła rządy w Dominikanie. Naród ostatecznie odzyskał niepodległość od Hiszpani w 1865 roku.
Dziś dominikanie obdarzają tych trzech rewolucjonistów najwyższymi honorami. Uważają ich za ojców założycieli republiki. Zostali razem pochowani w Altar de la Patria czyli Ołtarzu Ojczyzny
Banknot 200 pesos honoruje bojowników ruchu oporu
Od 1930 do 1961 roku Dominikaną rządził dyktator Rafael Trujillo. Słynął on z prześladowania każdego, kto ośmielił się skrytykować jego reżim.
Cztery siostry – Patria, Minerva, Maria Teresa i Dede Mirabal odważyły się przeciwstawić Trujillo. Rozdawały broszury krytykujące przywództwo Trujillo i gromadziły broń do powstania przeciwko niemu. Po zamordowaniu sióstr przez władzę, stały się one symbolem ruchu oporu. Dziś siostry pojawiają się na awersie banknotu o nominale 200 pesos dominikańskich. Na odwrocie znajduje się pomnik ku ich czci.
4. Peso dominikańskie jest tłem dla rozwijającej się gospodarki kraju.
Czy wiedziałeś, że Dominikana ma jeden z największych wzrostów PKB na Karaibach? Kraj posiada tętniącą życiem gospodarkę turystyczną. Eksportuje również towary, takie jak cygara, banany, kakao, kawa, rum czy złoto. Dominikana prowadzi głównie handel ze Stanami Zjednoczonymi. Dzięki tworzonym wolnym strefom handlowym czerpie z nich wiele korzyści.
Jedrzej Pacak
Te niezwykle kreatywne zdjęcia znaleźliśmy na profilu @OmarEstevez20