Już niejednokrotnie podkreślałem, że Republika Dominikańska wykazuje imponujący potencjał, który wykracza poza jej turystyczne walory. Ten kraj cieszy się uznaniem jako jeden z najatrakcyjniejszych miejsc do odwiedzenia w regionie, a dodatkowo został sklasyfikowany jako trzecia najbardziej pożądana destynacja na spędzenie emerytury. Moje słowa nie są bezpodstawne. Tego rodzaju nominacje i rankingi wynikają z faktu, że Dominikana dysponuje odpowiednią infrastrukturą oraz warunkami, które są idealne zarówno dla turystów, jak i emerytów czy tych, którzy pragną uciec od zimna. Warto podkreślić, że osiągnięcia kraju w tych obszarach są wynikiem ciężkiej pracy i skutecznie rozwijającej się gospodarki, przypominającej doskonale naoliwioną maszynę.
Gospodarka Dominikany
Jeżeli spojrzymy na liczby, Republika Dominikańska jest drugą co do wielkości gospodarką w Ameryce Środkowej i siódmą w Ameryce Łacińskiej. Opiera się ona głównie na górnictwie, turystyce, przemyśle wytwórczym, nieruchomościach, rolnictwie i usługach w strefach wolnego handlu. Dominikana jest jednym z 5 największych na świecie producentów papai, awokado oraz mieści się w pierwszej dziesiątce największych producentów kakao. Dominikana prowadzi wymianę handlową z większością krajów na świecie, docierając nawet do Chin, Japonii czy Korei Południowej. W Europie możemy spotkać coraz więcej produktów dominikańskich. Największym partnerem Republiki Dominikańskiej są Stany Zjednoczone.
Cechą wspólną wielu wysp o podobnej charakterystyce jest to, że kraj importuje więcej produktów niż eksportuje. Głównymi produktami importowanymi przez kraj jest olej napędowy, samochody, gaz ziemny, biżuteria oraz leki. Głównymi partnerami są Stany Zjednoczone, Chiny, Hiszpania, Brazylia i Meksyk.
Polski eksport i import do Dominikany
Polska należy do krajów, które coraz prężniej pracują nad wymianą handlową. Według danych z 2022 roku Polska wyeksportowała do Dominikany produkty o łącznej wartości 46,9 miliona USD oraz importowała produkty o łącznej kwocie 48,8 milionów USD. Względem poprzedniego roku, wyeksportowaliśmy o 10 milionów USD więcej.
Co ciekawe do Dominikany w 2022 roku Polska wyeksportowała najwięcej produktów przemysłu chemicznego, gotowych artykułów spożywczych, przyrządów i aparatury fotograficznej, maszyn, urządzeń mechanicznych i sprzętu elektrycznego oraz produktów pochodzenia roślinnego. Najmniej natomiast eksportowaliśmy drewna i artykułów z drewna, dzieł sztuki oraz artykułów z kamienia, gipsu czy cementu.
Jako współzałożyciel Polsko-Dominikańskiej Izby Gospodarczej cały czas staramy się pracować nad poprawą relacji nie tylko społecznych, ale i gospodarczych. W 2021 roku nawiązaliśmy relacje pomiędzy Uniwersytetem Marii-Curie Skłodowskiej i Uniwersytetem UNIBE w Santo Domingo. Był to jeden z pierwszych kroków milowych w Izbie. W 2022 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w seminarium organizowanym przez Polską Ambasadę w Panamie. Seminarium dotyczyło promocji rynku dominikańskiego. Wówczas mieliśmy okazję poznać jednego z przedstawicieli jednego z największych supermarketów w Dominikanie.
Polskie mleko w Dominikanie
Strona dominikańska od samego początku wykazywała chęć współpracy i była mocno zainteresowana produktami z polski. Po wielu rozmowach i rozpoznania zapotrzebowania okazało się, że jednym z produktów, którym zainteresowany jest supermarket będzie mleko. Nie zwlekając, rozpoczęliśmy pracę dla naszych karaibskich przyjaciół. Chcąc znaleźć najlepszego kontrahenta zwróciliśmy się do wielu firm, z których Mlekovita okazała się posiadać najlepszą ofertę. Rozmowy nie trwały długo i od razu przeszliśmy do organizowania eksportu polskiego mleka na Karaiby.
W tym momencie możemy się pochwalić cotygodniowym eksportem, który opuszcza teren polski i płynie do Dominikany. Co siedem dni, do dominikańskich supermarketów trafia ponad 20 000 litrów mleka. Na tym na pewno nie skończymy, gdyż kolejny kontrakt został zawarty. Strona dominikańska widząc konkurencyjność polskich firm zainteresowana jest artykułami spożywczymi. Jak pokazuje rynek, produkty zachodniej Europy są często gorszej jakości, a co więcej są droższe. Dlatego też oprócz USA i Zachodniej Europy, Dominikana szuka nowych kierunków.
Podsumowanie
Polskie produkty znane są na całym świecie, w tym Ameryce Łacińskiej, która najbardziej nas interesuje. Warto podkreślić, że coraz więcej dominikańskich produktów trafia do Europy. Holandia, Belgia czy Szwajcaria są jednymi z największych odbiorców dominikańskiego kakao. Wiele owoców, które rosną w Dominikanie, w tym awokado czy banany trafiają do Niemiec. W Polsce można znaleźć dominikański rum. Chcielibyśmy jednak, aby tych produktów było znacznie więcej.
Dlatego też zachęcamy do kontaktowania się z nami w celu rozpoczęcia eksportu lub importu. Jako członek-założyciel Polsko-Dominikańskiej Izby Gospodarczej możemy przygotować raporty, zorganizować spotkania online z potencjalnymi odbiorcami lub przygotować spotkania na miejscu i wizytacje na plantacjach czy w destylarniach.
Jędrzej Pacak