Dziś przedstawimy Państwu drugą część bloga, w której opiszemy koszty związane z życiem w Republice Dominikańskiej. Jak wiecie z poprzedniej części koszty życia w Dominikanie nie różnią się aż tak bardzo od tych w Polsce. Trzeba oczywiście pamiętać, że jest to wyspa. Dlatego też lokalne produkty będą bardzo tanie, a te importowane droższe. Koszty mogą różnić się również w zależności od regionu w jakim się znajdujemy. Będzie to się tyczyć najczęściej wydatków w restauracji czy różnego rodzaju usług.
Jeżeli myślimy o zamieszkaniu na stałe w Republice Dominikańskiej to na pewno musimy liczyć się z kosztami, których na wakacjach nie doświadczymy. Ceny samochodu i jego ubezpieczenia poruszyliśmy w poprzednim artykule. Natomiast co z paliwem? Ile kosztuje diesel, a ile benzyna? Na dzień 15 maja 2023 roku za litr benzyny trzeba zapłacić 1,41 USD. Diesel to koszt 1,07 USD za litr. Przeliczając na złotówki to około 5,80 za litr benzyny i 4,42 za diesla. To jeden z tych aspektów, które na pewno pozytywnie nas zaskoczą.
W przypadku posiadania dzieci musimy zastanowić się nad szkołą. W regionie Punta Cana/Bavaro polecanym miejscem jest Punta Cana International School. Ukończenie tej szkoły pozwoli bez problemu podjąć studia w Polsce. Zapisanie dziecka do szkoły nie należy do większych trudności. Obsługa oraz nauczyciele mówią tam po angielsku, co jest dodatkowym atutem. Dokumentacja, którą musimy złożyć nie będzie zbyt wiele różnić się do tej w Polsce. Są to:
- 6 zdjęć 2x2cm
- Akt urodzenia (przetłumaczony i apostilowany)
- Formularz rejestracyjny szkoły
- Ostatnie świadectwo szkolne (przetłumaczone i apostilowane)
- Aktualny wykaz ocen, jeśli przeniesienie jest realizowane w trakcie roku szkolnego (przetłumaczone)
- Świadczenie lekarskie (przetłumaczone i apostilowane)
- List polecający z obecnej szkoły (przetłumaczony)
Miesięczny koszt czynszu w Punta Cana International School to 450-750 USD w zależności od poziomu nauczania. Starsze roczniki płacą coraz więcej.
Mieszkając na co dzień w Dominikanie warto skorzystać z uprzywilejowanego położenia wyspy. Ameryka Środkowa to doskonałe miejsce wypadowe do Ameryki Północnej oraz Południowej. Poniżej lista cen lotów do najciekawszych kierunków z regionu:
- Mexico City, Meksyk – 300 USD
- Bogota, Kolumbia – 200 USD
- Caracas, Wenezuela – 450 USD
- San Jose, Kostaryka – 300 USD
- Lima, Peru – 500 USD
- Saint Marten – 300 USD
- Kingston, Jamajka – 350 USD
- Hawana, Kuba – 400 USD
- Curacao – 300 USD
- Orlando, USA – 180 USD
- Nowy Jork, USA – 350 USD
- Toronto, Kanada – 450 USD
Jeżeli w pierwszej kolejności chcielibyśmy zwiedzić kraj, a nie posiadamy samochodu to należy skorzystać z transportu publicznego. Dzieli się on na mniejsze autobusiki zwane guagua oraz transport międzymiastowy. Ten pierwszy kursuje po mieście i zapłacimy między 50-100 dominikańskich pesos (2-5 USD). Jeżeli gugagua zabierze nas do pobliskiego miasta prawdopodobnie zapłacimy dwa razy więcej. Autobusy międzymiastowe kosztują nieco więcej. Podróż z Bavaro do Santo Domingo to około 15 USD (200km) za podróż z Sanato Domingo do Puerto Plata zapłacimy podobnie. Warto podkreślić, że mówimy tutaj o firmie Caribe Tours, która posiada autobusy z bardzo dobrym wyposażeniem. Nie różnią się one od tych w Europie. Posiadają wygodne fotele, klimatyzację, a każdy pasażer otrzymuje przypisane miejsce. Z reguły przed wyjazdem autobusu do środka wchodzi lokalny sprzedawca, który zaproponuje nam przekąski. Taksówki w Dominikanie są najdroższym środkiem transportu, jednakże da się wynegocjować lepszą cenę niż tą, którą dostajemy na początku. Z lotniska w Punta Cana do Bavaro dojedziemy za 25 USD, a do Bayahibe za 60 USD.
Spędzając więcej czasu w Dominikanie będziemy chcieli korzystać z tego co najlepszego ma Dominikana – krajobraz. Wielu z nas posiada różne hobby lub uczęszcza na siłownie. Wycieczki w Dominikanie różnią się w zależności od ich popularności. Najdroższa wycieczka to najprawdopodobniej indywidualny rejs na Saonę. Prywatna łódź na wyspę w sezonie to 300 USD. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli chcemy ten wyjątkowy dzień spędzić samemu. Jeżeli wybieramy się do mniej znanych miejsc, czasami ciężko dostępnych ze względu na długą wędrówkę, to albo nie zapłacimy w ogóle albo koszt będzie minimalny np. 5 USD za osobę. W przypadku skorzystania z biura wycieczkowego większość atrakcji to koszt od 50-120 USD. Dominikana sama w sobie jest bardzo bezpieczna, a miejsca turystyczne dobrze oznakowane, nawet te najbardziej oddalone.
Koszty nurkowania to około 200 USD wraz z wycieczką na wyspę, partia golfa w takich miejscach jak Teeth of the Dog lub Punta Espada to 300 USD, rafting po rzece Yaque del Norte to 270 USD, wędkarstwo sportowe z opcją zjedzenia złowionej ryby to około 100 USD za 4h. Lekcje kitesurfingu z wypożyczonym sprzętem to 130 USD/h. Wynajem sprzętu to około 30/40 USD za godzinę. Jeżeli chcemy korzystać z siłowni to pakiet miesięczny kosztuje około 50 USD. Koszty wynajęcia kortu tenisowego lub kortu do padla to około 15 USD/h. To tylko przykładowe ceny za zajęcia sportowe. W Dominikanie sektor usług jest bardzo dobrze rozwinięty i każdy znajdzie coś dla siebie.
Koszty związane z kupnem i serwisem samochodu, ubezpieczeniem zdrowotnym, mieszkania, cenami produktów spożywczych oraz wykończenia mieszkania oraz czynszu poruszaliśmy w poprzednim blogu. Możecie przeczytać go tutaj à https://casa-dominicana.com/ile-tak-naprawde-kosztuje-zycie-w-dominikanie-ceny-produktow-i-nie-tylko/ .
Skrócone podsumowanie średnich miesięcznych kosztów życia poniżej:
Prąd: 90 USD
Internet i telewizja kablowa: 33 USD
Telefon komórkowy: 33 USD
Artykuły spożywcze: 540 USD
Pozostałe wydatki:
Sprzątaczka: 145 USD
Ogrodnik: 73 USD (w przypadku posiadania domu)
Ubezpieczenie zdrowotne: 67 USD
Podstawowe ubezpieczenie samochodu: 17 USD
Koszty utrzymania domu/apartamentu: 120 USD
Benzyna: 110 USD
Fryzjer: 10 USD
Rachunek za wodę: 54 USD
Gaz propan-butan: 15 USD
Wynik końcowy to 1274 USD
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania dotyczące innych koszstów związanych z pobytem krótko lub długoterminowym w Dominikanie możecie skontaktować się z nami mailowo – info@casa-dominicana.com lub porozmawiać bezpośrednio z Leszkiem Gimelem przez whatsApp +1 (829) 499-9798. Leszek mieszka w Dominikanie od 8 lat i może przedstawić Wam aktualne ceny, które są w Dominikanie.
Jędrzej Pacak