Republika Dominikańska to jeden z najpiękniejszych krajów na Karaibach. Co roku odwiedzają ją miliony turystów, tysiące osób wolą przezimować chłodniejszą część roku, a setki osób decydują się na zmianę otoczenia i przeprowadzkę do tropików. Większość osób chcących spędzić na Karaibach więcej czasu zastanawiają się, czy w ogóle się da? W tym blogu przedstawimy Wam możliwości jakie macie na dłuższy pobyt w Dominikanie.
Trzeba pamiętać, że w Dominikanie obowiązuje ruch bezwizowy. Reguluje to ustawa DGM-04-2021 Generalnej Dyrekcji Migracyjnej. Oznacza to, że każda osoba odwiedzająca kraj z ważnym paszportem może legalnie przebywać 30 dni. Po tym czasie powinna opuścić kraj. Co w przypadku jeżeli ktoś chciałby zostać dłużej? Jakie są rozwiązania?
Pierwszym rozwiązaniem jest wylot z kraju „na weekend”. Sam wyjazd z kraju od razu odnawia nam możliwość spędzenia w Dominikanie kolejnych 30 dni. Taką czynność możemy powtarzać bez końca. Dominikana znajduje się w Ameryce Środkowej. Daje to możliwość zwiedzenia wielu krajów regionu. Tak właśnie robi duża część osób zimujących w kraju. Loty do Orlando, Bogoty, Cancun czy Limy nie są wcale takie drogie. Ich ceny opisywałem tutaj: https://casa-dominicana.com/koszty-zycia-w-dominikanie-cz-ii/.
Druga możliwość to po prostu przedłużony pobyt. Dominikana to ostatni kraj, który będzie chciał wyrzucić turystę. Więcej niż 20% PKB państwa to właśnie turystyka. To kluczowa informacja w tej kwestii. Oczywiście, według prawa Dominikana zastrzega sobie możliwość zakazania ponownego wjazdu dla takiej osoby. Nikt jednak nie słyszał o przypadku, w którym przeciętny turysta otrzymałby zakaz wjazdu do kraju za przekroczony pobyt. To o czym trzeba pamiętać to opłata, którą jesteśmy zobowiązani zapłacić podczas wylotu. Przekroczenie choćby o jeden dzień będzie kosztowało nas 3500 RD$. Jest to równoznaczne ~60 USD. Taką kwotę będziemy musieli zapłacić na lotnisku podczas naszego wylotu. Obowiązuje ona do czasu kiedy w Dominikanie przebywać będziemy 90 dni. Od 91 dnia kwota wzrasta do 5600 RD$ (100 USD). Tabela z opłatami rozpisana jest na 10 lat.
Trzecia możliwość to oczywiście uzyskanie rezydentury lecz jest to temat na oddzielnego bloga. Jeszcze kilka lat temu rezydenturę można było uzyskać przy zakupie nieruchomości za 200 000 USD. W tym momencie prawo zostało zreformowane i niestety takiej możliwości już nie ma. Jednakże zakup nieruchomości może być istotnym czynnikiem do jej uzyskania! Rezydenturę można uzyskać na podstawie emerytury, bycia rentierem lub przy zawarciu związku małżeńskiego z dominikańczykiem/dominikanką. Więcej o tym tutaj: https://casa-dominicana.com/jak-zamieszkac-w-dominikanie/ .
Ostatnia z opcji to przedłużenie pobytu do 120 dni. Oznacza to, że będziemy mogli spędzić w kraju całkowicie legalnie 120 dni. To rozwiązanie, które przedstawił stosunkowo niedawno Urząd ds. Migracyjnych. Jest to najprostsza z możliwości dostępna w tym momencie. Po spędzeniu 120 dni będziemy musieli jednak opuścić kraj jeżeli nie chcemy płacić opłaty na lotnisku. Sam proces jest bardzo prosty do zrealizowania. Wystarczy wejść na stronę urzędu migracyjnego (https://servicios.migracion.gob.do/), wypełnić krótki wniosek, a następnie przesłać do tego serwisu wymagane dokumenty. To o co poprosi nas wirtualny urzędnik to imię, nazwisko, numer paszportu, data wjazdu oraz wyjazdu z kraju, lokalny numer telefonu czy miejsce zamieszkania. Dokumenty, które będziemy musieli przesłać to skan paszportu, bilet lotniczy przedstawiający datę wyjazdu z kraju, wyciąg z konta bankowego, który zapewni, że nie będziemy obciążeniem ekonomicznym dla kraju, certyfikat medyczny poświadczający, że nie jesteśmy chorzy przewlekle i zakaźnie oraz ostatnią pieczątkę wjazdową. Po tym czasie automatycznie zostanie wygenerowany dokument zezwalający nam na przedłużony pobyt o 120 dni, który powinniśmy otrzymać w przeciągu 3 dni. Koszt uzyskania przedłużonego pobytu do 90 dni to 2500 RD$, 120 dni – 4000 RD$. Poniżej zamieszczamy dane kontaktowe urzędu, oraz stronę internetową, gdyby ktoś potrzebował się kontaktować bezpośrednio. Widać, że opłata za wydanie przedłużonego pozwolenia pobytu pokrywa asie z opłatami karnymi przy wyjeździe. W praktyce oznacza to, że jeśli nie potrzebujemy załatwić żadnych kwestii urzędowych, a nasz pobyt ma charakter jedynie turystyczny, to decyzja o legalizację pobytu jest czysto praktyczna.
WWW: https://migracion.gob.do/en/servicio/stay-extension/
Adres urzędu: Autopista 30 de Mayo, Esquina Héroes De Luperón, Santo Domingo República Dominicana
Telefon: 809-508-2555 nr. wewnętrzny 5689/7011
Email: info@migracion.gob.do
Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu, wykonanie podobnej procedury wiązało się z długim i mozolnym procesem, który potrafił trwać nawet miesiąc i zależał od decyzji jednego dyrektora. W tym momencie proces został zautomatyzowany oraz jest łatwy do zorganizowania. Aktualnie jest to najlepsze rozwiązanie jeżeli potrzebujemy organizować w kraju kwestie urzędowe i potrzebujemy legalnego pobytu. Nie ma co ukrywać, że wiele osób nie korzystało do tej pory z możliwości legalnego przedłużenia pobytu. Na wielu forach dominikańskich możemy przeczytać, że jeżeli chcemy spędzić w kraju więcej czasu nie musimy nic robić i wystarczy zapłacić opłatę na lotnisku.
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej o kraju, podróży, inwestowaniu czy nieruchomościach? Śledź naszą stronę internetową oraz pozostałe profile we wszystkich znanych mediach społecznościowych pod hasztagiem #casadominicana. Jesteśmy w Polsce w Warszawie przy ul. Prostej 70 oraz w Dominikanie w Bavaro, gdzie mieszka Leszek i może opowiedzieć Wam najlepiej o kraju, w którym mieszka od 9 lat.
🇵🇱 📞 +48 782 952 023
🇩🇴 📞 +1 (829) 499-9798
Jędrzej Pacak